قابلیت فشرده سازی H.265

H 265 چیست و تفاوت +H.265 با H.264 در دوربین مداربسته

اصطلاح HEVC مخفف High Efficiency Video Coding است که با نام H.265 شناخته می شود. H.265  یک استاندارد فشرده سازی ویدئویی است. درواقع یک دقیقه فیلم فشرده سازی نشده حدود 7 گیگابایت، فضای زیادی اشغال می کند؛ این درحالی است که دو ساعت فیلم، این میزان را به حدود 840 گیگابایت افزایش می دهد. بنابراین فشرده سازی و پهنای باند، از مسائل مهم برای نگهداری و انتقال اطلاعات در سیستم های نظارت تصویری محسوب می شود. از این رو در ادامه بیشتر توضیح می دهیم H 265 چیست و چه تفاوتی با H264 دارد و کدام بهتر است.

 
 

H 265 چیست ؟

در پاسخ به این سوال که H 265 چیست باید گفت: HEVC  یا H.265 در دوربین هایک ویژن، در واقع یک کُدِک (Codec) است که با رمزگذاری فایل های ویدئویی، می تواند بدون از دست رفتن کیفیت تصویر، حجم ذخیره سازی اطلاعات را به حداقل رساند. این استاندارد، از مجموعه سیستم های فشرده سازی MPEG با همان عملکرد است. در این فناوری پس زمینه ی تصویر به صورت پیش فرض ذخیره شده و تنها حرکت ها در آن ثبت و ضبط می شوند.

H.264 چیست؟

H.264، استاندارد رایج فشرده سازی تصویری و نسل پیشین H.265 است. این فرمت در اکثر DVRها و NVR ها مورد استفاده قرار می گیرد و همانند HEVC، با حفظ وضوح تصویر، حجم ذخیره سازی را کاهش می دهد.

تفاوت H264 و H265 در چیست؟

  • فایل هایی که توسط H.265 کدگذاری شده اند نسبت H.264، دو برابر حجم کمتری دارند.
  • سرعت رمزگذاری در HEVC بسیار سریع تر است و استفاده از پهنای باند حدود 50 تا 70 درصد کاهش می یابد.
  • همچنین فناوری H 265 با کاهش نرخ بیت رِیت تا 50 درصد، می تواند کیفیت تصویر بهتری را نمایش دهد. ( در ادامه بیت ریت را توضیح می دهیم)
  • امکان PLAYBACK بازپخش تصاویر در H 265 با سرعت بالاتر و پیوستگی بیشتری نسبت به H 264 انجام می شود.
  • در حال حاضر H.265 بهترین فناوری فشرده سازی به شمار می رود و به تازگی نسل جدید دستگاه های ضبط کننده به این استاندارد مجهز هستند.
 
H.265 در دوربین های مدار بسته چیست؟
 

نرخ بیت ریت چیست؟

نرخ BITRATE بیت ریت در دوربین‌های مدار بسته، میزان سرعت تبادل اطلاعات در فایل را مشخص می کند. بیت ریت رابطه مستقیمی با کیفیت تصاویر دارد.

 

چگونه مدت‌زمان ذخیره‌سازی DVR یا NVR را افزایش دهیم؟

همانطور که در بخش H 265 چیست ؛ خواندید تکنولوژی H.265 یک الگوریتم هوشمند است. مبنای این الگوریتم آن است که اشیاء متحرک فقط در بخشی از تصویر و در یک زمان مشخص ظاهر می‌شوند. از این رو، تمرکز بیننده بر روی اشیاء متحرک است و بر این اساس اقدام به فشرده‌سازی تصاویر می‌کند.

از جمله مزیت الگوریتم +H.265  کاهش نویز و کاهش میزان بیت ریت تصاویر است. از این رو علاوه بر کاهش هزینه‌های ذخیره‌سازی، شاهد کاهش چشم‌گیری در زمینه پهنای باند مورد نیاز سیستم مداربسته نیز می شوید.

عملکرد این تکنولوژی به این صورت است که یک تصویر از پس‌زمینه را ذخیره می‌کند. حال تمرکز را بر روی اشیاء متحرکی که در تصویر ظاهر می‌شوند قرار می‌دهد و سیستم فقط اطلاعات سوژه متحرک را پردازش می‌کند.

 

نتیجه گیری کلی

کدک H.265 نسبت به سایر پردازشگرها جایگاه خوبی را در پخش ویدئو به صورت روان کسب کرده است. به طوری که می توان به راحتی امروزه با نرم افزار های نظیر VLC Player یا KM Player ویدئو هایی با این الگوریتم را مشاهده کنید.

اگر چه کدک H.265 کمتر از H.264 عمومیت و قابلیت پخش در دستگاه های دیجیتال قدیمی را دارد. اما به دلیل قابلیت فوق العاده آن سرعت رشد خوبی در بازار داشته است.